پورت شبکه چیست

پورت شبکه چیست|رایانه کمک

حتما شما بسیار نام پورت را در هنگام کسب اطلاعات در رابطه با کامپیوتر شنیده اید و با دانستن معنای لفظی آن باز هم به کاربرد صحیح و مفهوم درست آن پی نبرده باشید. و مهم تر از آن ندانید که پورت های شبکه و نرم افزار ( به علت دیده نشدن بر خلاف پورت های سخت افزار ) چه هستند و چه فعالیتی دارند.

گروه فنی رایانه کمک در این مطلب به توضیح پورت ها و کارایی آن و همچنین خاص ترین پورت  های یک سیستم کامپیوتر میپردازد.

در ابتدا باید گفت که پورت در معنای لغوی آن به معنای محلی برای ورود و یا خروج است. به طور مثال پورت آب همان شیر آب است و پورت USB همان محل قرار گرفتن فلش مموری ها.

پورت ها در کامپیوتر به دو دسته سخت افزاری و نرم افزاری تقسیم میشوند. پورت های سخت افزاری مانند پورت LAN در روی مادربورد است که همانطور در گذشته گفته شد به علت دیده شدن مسئولیت آن را میتوان فهمید.

کارایی پورت شبکه

پورت شبکه چیست|رایانه کمک

زمانی که شما قصد دارید که یک فایل را به شخصی ارسال کنید IP Address برای سیستم همانند کد پستی شخص است و MAC Address به مانند شماره واحد و پلاک آن شخص. اما نقش Port در واقع به معنای همان شخص گیرنده ی فایل است.

تعداد پورت ها از 0 تا 65536 عدد است که تعداد از آنها توسط سازمانIANA جهت رزرو شده است اما تعداد نیز در اختیار کاربران دیگر است.

شما زمانی که بخواهید با استفاده از یک نرم افزار در سطح شبکه ارتباط برقرار کنید برای این کار به سه آدرس MAC و IP و Port نیاز دارید. مک آدرس ها که از قبل به وی کارت شبکه شما تنظیم شده اند IP ها هم به صورت دستی و یا توسط APIPA به صورت خودکار تنظیم شده است.

در اینجا نیز Port  ها هم توسط سازمان IANA مشخص خواهد شد.

هر پورت با توجه به سطح درخواست و فعالیت متفاوت است و تغییر آن برای کار خاصی که پورت مناسب آن را نمیدانید باعث از کار افتادن سرویس میشود.

به طور مثال فرض کنید که شما میخواهید از برنامه Opera برای جستجوی یک سایت خاص استفاده کنید. زمانی که درخواست جستجو را به Opera  میدهید این نرم افزار درخواست شما را به سرور مورد نظر وب سایت و پورت 80 آن ارسال میکند( پورت 80 از آن جهت چون متعلق به پروتکل HTTP  که مخصوص درخواست صفحات وب است) بعد از این کار پورتی که باید به آن درخواست فرستاده شود دیگر مشخص شده و تعامل صورت خواهد پذیرفت.

البته خود Opera از یک پورت ثابت استفاده نمیکند زیرا درخواست های فرستاده شده به آن مختلف و متفاوت است و هر زمانی که یک درخواست جدید به آن داده میشود از سیستم عامل تقاضای یه پورت خالی را میکند.

همانطور که در بالا گفته شد شما میتوانید خودتان پورت را انتخاب کنید و یا تغییر دهید اما وارد کردن پورت غلط باعث از کار افتادن سرویس خواهد شد اما مناسب ترین پورت که برای هرکاربری معمولا جوابگوست 49152 میباشد.

  1. پورت 80 مخصوص پروتکل HTTP
  2. پورت 443مخصوص پروتکل HTTPS
  3. پورت 21 مخصوص پروتکل FTP
  4. پورت 53 مخصوص پروتکل DNS
  5. پورت 3389 مخصوص پروتکل Remote Desktop
  6. پورت 23 مخصوص پروتکل Talent
  7. پورت 2082 مخصوص ورود به Cpanel

چقدر این مطلب مفید بود ؟

یک ستاره پنج ستاره

میانگین رتبه 0 / 5. تعداد امتیازات 0

تا کنون امتیازی ثبت نشده است . (اولین نفر باشید)

0
به اشتراک گذاری مطلب